Miło mi zaprosić na Majówkowy, Grecki rejs.


Zapraszam na rejs, a właściwie rejsy po Grecji.
Rejs jest podzielony na dwa tygodniowe etapy:
- od 26-04-2014 do 03-05-2013 z Aten na Santorini
Ateny-Poros-Sunion-Kytnos-Milos-Paros-Ios-Santorini


- od 03-05-2013 do 10-05-2014 z Santorini do Aten
Santorini-Amorgos-Naxos-Mykonos-Kea-Ydra-Aigina-AtenyTRASA rejsu jest do obejrzenia  >>>>>TU<<<<<  lub na mapce poniżej:POGODA:
Średnie temperatury i siła wiatru dla tego akwenu:KOSZTY:
tydzień 2 tygodnie
Kojowe:  320,00 € 550,00 €
Kasa jachtowa:  110,00 € 220,00 €
Ubezpieczenie turystyczne:  50,00 zł 100,00 złKojowe - wiadomo, miejsce na jachcie

Kasa jachtowa - na opłaty portowe, na paliwo, na prowiant. Po rejsie rozliczana i zwracana nadwyżka.

Ubezpieczenie turystyczne - na kwoty: KL 20 000€; NNw 5 000€

Dodatkowo na miejscu trzeba będzie opłacić ZWROTNĄ kaucję za jacht, co na osobę wyniesie 200EUR.DOJAZDY:
Z lotniska/na lotnisko w Atenach dotrzeć najlepiej autobusem kursującym całą dobę linii x96.
Trasa autobusu:
https://docs.google.com/file/d/0B4Kp-e9FW0DaNnJzQTVjTXd6X1E/edit?usp=sharing
Dla startujących z Aten - wysiadamy na przystanku: 1st Kalamakiou albo Edem

Dla startujących z Santorini - wysiadamy w Pireusie na przystanku: Karaisnaki
Santorini jest miejscem przesiadkowym i tam dotrzeć najlepiej promem z Pireusu. Cena to trochę poniżej 40EUR.
Do sprawdzenia na stronie linii promowych:
http://greeceferries.com/


OPIS TRASY:

Ateny

O Atenach wszyscy słyszeli. Wszyscy wiedzą o górującym nad miastem wzgórzu świątynnym: Akropolu i największej ze świątyń tam się znajdujących: Partenonie - Atenie Dziewicy poświęconej.Stolica ta na każdym kroku ukazuje swoje starożytne korzenie.
Wiele jest również współczesnych ciekawostek i osobliwości, takich jak żołnierze kompani honorowej (evzones) podczas zmiany watry przy Grobie Nieznanego Żołnierza na placu Syndagma


Do Aten warto przyjechać co najmniej dzień wcześniej by pozwiedzać (lub wyjechać dzień później)


Poros

Malownicza wyspa położona 200 metrów od półwyspu Peloponez.
Cumuje się tam rufą do nabrzeża pełnego knajpek, można więc prosto z jachtu się tam udać.
Sunion

Sunion (gr. Σούνιο - Sunio, łac. Sunium) – przylądek w Grecji u południowo-wschodnich wybrzeży Attyki. Znajdują się tu ruiny świątyni Posejdona, drugiej po Partenonie najchętniej fotografowanej w Grecji. Miejsce to znane jest też jako punkt widokowy do obserwacji Morza Egejskiego i zachodów słońca. Wzgórze z zespołem świątynnym to teren państwowego muzeum archeologicznego, czynnego właśnie "Do zachodu słońca".

Na stromo wznoszącej się skale, od południa niemal pionowej, ponad 60 m nad lustrem Morza Egejskiego w epoce archaicznej znajdował się ołtarz otoczony kolosalnymi kurosami. Budowę świątyni rozpoczęto na początku V wieku p.n.e., jednak w 490 r. p.n.e. została ona zniszczona przez Persów jeszcze przed ukończeniem. Ostatecznie budowlę wzniesiono w 440 r. p.n.e. Do dziś zachowało się 12 doryckich kolumn dawnej świątyni. W zespole odbiektów, od strony zachodniej, odkryto pozostałości doków stoczni remontowych. Wzgórze otoczono murem obronnym, z obszernymi fragmentami zachowanymi do dziś. Na sąsiednim wzgórzu zbudowano świątynię bogini Ateny, z której zachowały się tylko fundamenty.

Już w starożytności Sunion stanowił charakterystyczny punkt orientacyjny dla marynarzy, zmierzających do Pireusu i Aten. Według mitologii Sunion jest miejscem śmierci Egeusza, który rzucił się stąd do morza, kiedy zauważył czarny żagiel łodzi, obwieszczający rzekomą śmierć jego syna Tezeusza.


Kytnos

Na wyspie Kithnos znajdują się 2 cuda natury - pierwszym z nich są gorące źródła w Loutrze, drugim natomiast, drugim jest zatoka Fikhiada.
Zatoka Fikhiada - naprawdę warto tu przypłynąć i stanąć na noc. Są to właściwie 2 zatoki, które przedzielona są piaszczystą łachą piachu o szerokości około 5 metrów. Rośnie tam 1 samotne drzewo, na 1 wzgórzu znajduje się mały kościółek, na drugim natomiast knajpka z lokalnym piwem. Na pierwszym wzgórzu słychać wycie owiec, na drugim natomiast bezustanną grę prawdziwych Cykad.


Milos

Tu udamy się na poszukiwania zaginionych rąk sławnej damy co Venus ją zowią. Poszukiwania będziemy prowadzili w katakumbach, amfiteatrze bądź na wapiennej „białej” plaży.
Paros

Jest to trzecia co do wielkości wyspa Cyklad. W minionych latach urosła do rangi poważnego centrum turystycznego. Niewielkie wzgórza otaczają centralną część wyspy, gdzie znajduje się większość upraw winorośli. Paros słynie z marmurów. Służyły one między innymi do budowy Akropolu. 

Stolica i zarazem główny port wyspy - Parikia - jest wybudowana na miejscu starożytnego miasta. Tam też znajdują się ruiny weneckiego zamku otoczone białymi domami, które zdobią bazylia i jaśmin. Nieopodal znajduje się kościół Ekatondapiliani, który jest jednym z ważniejszych bizantyjskich zabytków w całej Grecji. Jest poświęcony Świętej Pannie Dormition. Co roku 15 sierpnia odbywa się tam procesja połączona z festynem, któremu towarzyszą występy zespołów ludowych. Śpiewane są pieśni oraz odbywają się pokazy sztucznych ognii.Naoussa jest z kolei jedną z najpiękniejszych wiosek cykladzkich. Białe domy, wąskie uliczki, łuki, małe kapliczki tworzą niezapomniany nastrój. Tawerny w starym porcie rybackim zawsze oferują świeże owoce morza. Ponadto Naoussa oferuje wokół swojej zatoki piękne plaże. 

Ios

Szczególną sympatią darzą tę Ios ludzie młodzi. Po szalonych nocnych przeżyciach można spędzić romantyczne chwile spacerując wzdłuż urokliwych brzegów morza lub odpocząć na jednej z pięknych plaż. Dlatego też słusznie twierdzą jej mieszkańcy, że Ios posiada wiele twarzy.Ta niewielka wyspa usytuowana jest w południowej części Cyklad. Pokrywa ją wspaniała zieleń drzew oliwnych i winnic. Gialos oraz Chora to główne miasteczka wyspy, w których zatrzymuje się większość turystów. Wieczorami wypełniają oni liczne bary i dyskoteki bawiąc się do późnych godzin nocnych. Warto zwiedzić zabytki wyspy a zwłaszcza pozostałości starożytnego miasta Plaktatos oraz ruin weneckiego zamku w Agios Theodotis. Jednym z ładniejszych miejsc jest plaża Maganari położona na południowym krańcu wyspy. Nieco dalej znajduje się bizantyjski klasztoru Agios Ioannis zwany również Kalamos. 28 sierpnia odbywa się tu najważniejsze święto religijne. Na wschodnim wybrzeżu poniżej Agia Theodoti i Paleokastro położona jest z kolei malownicza zatoka Psathi. Jest ona ulubionym miejscem windsurfingowców, dzięki silnemu, północnemu wiatrowi od morza. Kolejne miejsce warte odwiedzenia to Paleokastro - bizantyjski zamek usytuowany 16 km na wschód od wioski Ios. Położony jest na wzniesieniu o wysokości 300 m, z którego rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na morze Egejskie. Dolina Pano Kabos, to z kolei najżyźniejszy teren na wyspie. Winnice drzewa oliwne, małe wiejskie domki i wszechobecne małe, białe kapliczki tworzą niepowtarzalny krajobraz. Kręta droga wspina się na szczyt góry Agia Marina. Można z niej podziwiać położoną w dole piękną zatokę Agia Theodoti i rozciągające się od stóp góry aż po horyzont morze. 


Santorini

Tu z kolei dopłyniemy do kaldery wyspy Santorini (Thira)
Santorini to tajemnicza wyspa… właściwie jej pozostałości.
Jest wiele teorii z tym miejscem związanych. Najbardziej znana głosi iż była ona przed wybuchem wulkanu mityczną Atlantydą.
Z samych wybuchem też jest teoria związana, która obarcza konsekwencje tej erupcji za plagi egipskie!
Na szczyt kaldery można się będzie dostać na jeden z 3 sposobów:
- banalny – nogami po kilkuset schodach
- wygodny – kolejką linową
- kowbojski – na grzbiecie osiołka
Jeśli się uda zobaczymy jeden z najładniejszych zachodów słońca w miejscowości Oia.
Amorgos

Amorgos nazywana jest "wyspą wielkiego błękitu". Warto wybrać się tu, chociażby po to aby zobaczyć błękit wody i legendarny wrak "Olimpii”, który odegrał jedną z głównych ról w filmie "Wielki błękit”. Na szczytach wyspy możemy odnaleźć kilkanaście nadzwyczajnych klasztorów i monastyrów, w tym wykuty w pionowej skale monastyr Hozoviotissa, liczący obecnie prawie 1000 lat. Dzięki temu, że turystyka na wyspie jest obecna od około 10-15 lat, zachowała ona wiele swych walorów i pozostaje wciąż w dużej części dziewicza.


Naxos

Naxos jest największą wyspą archipelagu cyklad.
Głównym miejscem wyspy Naxos jest ruchliwy Naxos, w którym można podziwiać wysokie mury bizantyjskiej budowli lub katedry Zoodochou Pigis z XVIII wieku. Katedra została zbudowana z budulca pozostałego po dawnym kościele i pałacu, które w tym miejscu kiedyś istniały. Miasto dopełnia ruchliwy port. Jedna z najstarszych pamiątek jest brama Portara, która znajduje się w części portowej Palatia. Kiedyś ta brama miała być wejściem do świątyni boga Apollona. Dzieła jednak nigdy nie dokończono, a brama służy dzisiaj jako symbol miasta.

Kolejne pamiątki można zobaczyć w bardzo dobrze wyposażonym Muzeum Archeologicznym. Są tutaj miejscowe artefakty, najprzeróżniejsze prace rzeźbiarzy pochodzące z różnych okresów. Muzeum znajduje się w pałacu pochodzącym z 1627 roku. Kiedyś była tutaj także francuska szkoła, w której uczył się znany prozaik Nikos Kazantzakis.

Do najbardziej znanych kurortów wyspy Nexos należy znajdujący się na północnym-wschodzie Apollonas, który słynie ze znakomitych rybnych restauracji. Symbolem jest tutaj niedokończona rzeźba Apollona. To artystyczne dzieło ma 10 metrów wysokości i znajduje się tutaj od 600 r. p.n.e.

U wejścia do portu stoi "Brama Naxos"Mykonos

Następnie skierujemy się na wyspę Mykonos.
Dla wytrwałych będą poszukiwania maskotki Mykonos: Pelikana „Petrosa” nie mylić z Pedrosem…. Oczywiście koniecznie trzeba będzie odwiedzić tzw. „Małą Wenecję” czyli dzielnica Mykonos Alefkandhra, w której część domów stoi bezpośrednio na wodzie. Nieopodal znajdziemy znane z prawie wszystkich pocztówek z tej wyspy, wiatraki.
Kea

Kea leży najbliżej lądu ze wszystkich Cyklad, latem jest odwiedzana przez Ateńczyków. Oni jednak, tak jak towarzysząca im komercjalizacja pozostają w znanych miejscowościach letniskowych, podczas gdy reszta wyspy jest spokojna. W dni powszednie, gdy mieszczuchy przebywają w Atenach, cała Kea jest atrakcyjnym miejscem. Wybrzeża są skaliste i niedostępne, ale w głębi rosną dębowe i migdałowe gaje. W starożytności wyspa ta miała znaczenie strategiczne, a jej port służył czterem miastom. Tę ważną rolę Kea zachowała aż do XIV w., kiedy to głównym greckim portem stało się Siros. Dzisiaj cały ruch na morzu związany jest z turystyką. Są regularne połączenia promowe z Lavrio na lądzie, skąd tylko dwie godziny jedzie się autobusem do Aten. 

W pobliżu wyspy zatonął HMHS Britannic (ang. His Majesty Hospital Ship, wcześniej RMS Gigantic). Był brytyjskim parowym statkiem pasażerskim, jednym z trzech transatlantyków typu Olympic, do którego należały także "Titanic" i "Olympic".
Po wybuchu I wojny światowej niegotowy jeszcze "Britannic" wraz z "Olympikiem" zostały zarekwirowane na potrzeby wojska. Statek przekształcono w statek szpitalny. 

21 listopada 1916 roku o 8:12 rano w swoim szóstym rejsie po Morzu Egejskim „Britannic” wpadł na minę i zatonął w ciągu 55 minut. Kapitan Charles Alfred Bartlett uruchomił silniki w próbie dotarcia na plażę. Gdy dziób statku wbił się w dno, „Britannic” przechylił się na sterburtę i odłamał się od dziobu. Wrak osiadł na dnie o 9:07. Jego pozycja to 37°42′05″N 24°17′02″E.

Ydra

Z Kei obierzemy kurs na Hydrę.
Hydra, bądź Idra jest wyspą gdzie właściwie nie ma dróg. Jest kilka tylko pojazdów służb miejskich. Poza tymi wyjątkami ruch „kołowy” odbywa się na osiołkach.  Miejsce to upatrzyli sobie artyści.
Przepiękna XIX wieczna atmosfera może tłumaczyć ich zainteresowanie tym miejscem.
Aigina

Aigina to swoista „miejska plaża” dla mieszkańców Aten. Słynna jest jednak z dwóch powodów. Z gajów pistacjowych i świątyni Afai z V w p.n.e.

Gaje pistacjowe stały się powodem „wysuszenia” wyspy. Corocznie poziom wód gruntowy obniża się o kilka centymetrów. Często pojawiają się problemy spowodowane niedostatkiem wody pitnej.

Jednak mimo tego gajów pistacjowych nie ubywa, a turyści chętnie kupują znakomite pistacje.

Wyspa wita nas portem w mieście Egina. Urokliwe miasteczko oferuje szereg restauracji, kafejek. Można tu też przenocować gdyż w mieście jest kilka hoteli.
Zabytków jest tu niewiele. Można zobaczyć samotną kolumnę – pozostałość świątyni Apollina. Warto zwiedzić niewielkie muzeum archeologiczne.
W podmiejskiej dzielnicy Livadi można odnaleźć dom, na którym wisi tabliczka informująca, że właśnie tu Nikos Kazanatzakis napisał najsłynniejszą swoją powieść „Grek Zorba”.

Co warto zobaczyć na jeszcze na wyspie.
Agios Nektarios – Monaster przyciągający wzrok bielą swych murów obok którego wznosi się potężna bryła największego w Grecji kościoła.
Paleochora – wyludniona miejscowość wybudowana w IX weiku dla ochrony przez piratami została jednak w 1537 poważnie zniszczona przez tureckiego korsarza Barbarossę. Do dziś pozostało ok. 20 spośród 365 – po jednym na każdy dzień roku – wybudowanych tu kościołów i monasterów.


Categories:

One Response so far.

  1. Bardzo fajna taka majówka i myślę, że na pewno wycieczka była udana. Ja przed każdym wyjazdem staram się mieć ubezpieczenie turystyczne. Tym bardziej, że gdy skorzystam z kalkulatora https://kioskpolis.pl/kalkulator-turystyczny/ to wiem jaką składkę będę płacić za moją polisę ubezpieczeniową.

Leave a Reply